AutoStop

To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące

Ogłoszenie

Przenosiny forum!:) Od dzisiaj to forum na wielotematyce zostanie jedynie naszym archiwum- nie będą mogli się już rejestrować nowi użytkownicy, czytać wypowiedzi będą mogły także osoby nie zalogowane, nie będzie można tworzyć nowych tematów, wątków i odpowiadać na nie. Adres nowego forum na naszym serwerze- brak reklam i pełna kontrola nad tym co się tam dzieje oraz z fajniejszą nazwą jest pod adresem: www.autostopik.pl Zapraszam wszystkich do rejestracji na naszym nowym forum- wszystkie tematy przeniosłem więc od razu możecie je kontynuować. Jeśli tylko macie ochotę to adres naszego forum możecie jak najbardziej rozreklamowywać wśród znajomych :) NOWE FORUM: www.autostopik.pl

#1 2010-04-27 19:21:40

 Iwona

Użytkownik

3728713
Skąd: Zdzieszowice/Katowice
Zarejestrowany: 2010-03-27
Posty: 16
Punktów :   

Yerba Mate

Ostatnio coraz bardziej popularna w kręgach podróżniczych Pija ktoś? Ja jak na razie próbowałam tylko Tucanguę organiczną i Union brzoskwiniową. Niestety dla mnie nadal smakuje jak "napar z petów" ;P Ale podobno po paru tygodniach można się już uzależnić... :>


life is a journey . travel it well

Offline

 

#2 2010-04-27 19:43:46

 pawlikus

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-02-19
Posty: 65

Re: Yerba Mate

To jest ta pobudzająca herbatka? ;>

Offline

 

#3 2010-04-27 20:15:10

 Iwona

Użytkownik

3728713
Skąd: Zdzieszowice/Katowice
Zarejestrowany: 2010-03-27
Posty: 16
Punktów :   

Re: Yerba Mate

A no chociaż ja jeszcze nie odkryłam jej pobudzających właściwości, ale na mnie to mało co działa ;P miałam nadzieję, że odkryję wreszcie coś co mnie pobudzi a nie zatruje jak np. RedBull... bo kawy nie znoszę


life is a journey . travel it well

Offline

 

#4 2010-04-27 20:34:57

 imbra

Użytkownik

6856483
Skąd: Wro
Zarejestrowany: 2010-02-13
Posty: 82
Punktów :   

Re: Yerba Mate

O! To nie jest herbata tylko ostrokrzew paragwajski! Z herbatą nie ma nic wspólnego.

Ja pijam ale rzadko. Mam znajomych co bez yerby żyć nie mogą.
Jak dla mnie najlepsza w smaku jest Pajarito miętowo-cytrynowa. Ma specyficzny, "przypalany" (nie znajduję lepszego określenia ;P) smak.
Z niesmakowych Cruz de Malta jest the best. Trzeba tylko uważać ile się pije bo kopa daje niezłego ;P
Union jest dla mnie za słaba z kolei.
Tucangui nie piłam nigdy.
Mi polecano na początek klasyczną czerwoną Taragui. Całkiem całkiem była, cenowo też lepiej się przedstawia niż Pajarito czy Cruz i z mocą też bez przegięć

Co do smaku... Tak! Po pewnym czasie zaczyna smakować
W niektórych krajach Ameryki Południowej jedzą coś a'la nasze krówki przy piciu yerby. Można też dodawać soku z cytryny czy limona ale wtedy trzeba w miarę szybko wypić parzenie. Jak za długo postoi staje się cierpko-gorzka.
I nie wiem dlaczego terere smakuje wg mnie lepiej...

Jak dopiero zaczynasz polecam zaopatrzyć się w dobrą bombillę. Najlepsze są ze sprężynką (nie z sitkiem) no i oczywiście z nierdzewnego materiału (kosz to 20-30 zł, zależy od sklepu). Tykwa jest zbędna (ja swoją kupiłam jakiś niecały rok temu a pierwszy raz z yerbą zetknęłam się z 4-5 lat temu) - wystarczy zwykły kubek
Po pewnym czasie przydaje się termos. Jeśli jednak nie wpadniesz w nałóg starczy najzwyklejszy. Jak wpadniesz, warto zainwestować w taki "z dzióbkiem" (koszt ok 60 zł).

Aha, i pamiętaj, że 'zużytej' yerby nie wyrzuca się do kosza. Powinna wrócić do Pachamamy (Matki Ziemi) dlatego warto założyć sobie osobny kosz czy chociażby pudełko plastikowe i później wywalać w jakimś ustronnym miejscy bezpośrednio na ziemię. Oczywiście nie na trawniku w centrum miasta
Takie to czary mary z tym świętym zielem

Offline

 

#5 2010-04-27 20:39:00

 imbra

Użytkownik

6856483
Skąd: Wro
Zarejestrowany: 2010-02-13
Posty: 82
Punktów :   

Re: Yerba Mate

Jeżeli nie odczuwasz pobudzających właściwości to albo za mało sypiesz (starzy wyjadacze sypią 3/4 kubka suszu; jak dal mnie 1/3-1/2 w zależności od gatunku jest ok) albo 'parzysz' yerbę, tzn. nie zalewa się wodą wrzącą, tylko w temperaturze 70-80 st. C. Woda w takiej temperaturze lekko paruje, tzn. strumień pary wodnej jest jednostajny.
Kurna, idę sobie zrobić ;D

Offline

 

#6 2010-04-27 20:51:46

 Iwona

Użytkownik

3728713
Skąd: Zdzieszowice/Katowice
Zarejestrowany: 2010-03-27
Posty: 16
Punktów :   

Re: Yerba Mate

Jeśli chodzi o parzenie to wszystko robię jak należy, bo trochę się o tym naczytałam. Może po prostu muszę zainwestować w mocniejszy gatunek... A jeśli chodzi o tykwę to podobno lepiej z niej smakuje i w ogóle tak się powinno pić, nie mówiąc o tym, że podobno najlepiej z Palo Santo Ale porównania nie mam, bo zawsze pijam tylko z tykwy...


life is a journey . travel it well

Offline

 

#7 2010-04-27 20:55:46

 imbra

Użytkownik

6856483
Skąd: Wro
Zarejestrowany: 2010-02-13
Posty: 82
Punktów :   

Re: Yerba Mate

A to przepraszam Myślałam, że totalnie początkująca jesteś
W takim razie radzę zmienić gatunek...
Tak, Palo Santo albo srebrna... Ale kogo na to stać? ;P
Swoją drogą ja nie zauważyłam różnicy między piciem z tykwy a piciem z normalnego kubka. Chociaż może za rzadko piję i dlatego nie czuję...

Offline

 

#8 2010-04-28 15:38:15

AniaZ

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-02-09
Posty: 47
Punktów :   

Re: Yerba Mate

ja tylko kilka razy piłam, różne gatunki i smaki, ale swojego sprzętu nie mam

Offline

 
<----Odwiedziło już Nas!! : ) Serdecznie zapraszam do rejestracji to nic nie kosztuje!! :)

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.is.pun.pl www.ifp.pun.pl www.imir2010.pun.pl www.grafikaanime.pun.pl www.republikaomikron.pun.pl